Gasztro blog mindenről ami finom, ami ízes, amit szeretek, amit elkészítek.
Alapanyagokról, fűszerekről, gasztro élményekről, kicsit egészségesebben, tudatosabban mint amúgy szokás.
Olyan Eszteresen. ;)

2014. július 23., szerda

Sárgabarack lekvár - otthon, könnyedén, tartósítószerek nélkül! :)

Na azt én sem hittem hogy ezt tényleg könnyedén össze fogjuk hozni, de leendő anyósommal sikerült. ;-)
Volt egy alap receptünk, amit a legutóbbi ÉVA Konyha-ból csentem el, de azt persze át kellett variálnom mint mindent ha magunknak alkotok. Az átvariálás konkrétan azt jelenti hogy tökéletesítés történt, így most ezt a saját receptet írom ide, mert meg vagyok győződve róla hogy tényleg jobb.



Mi például nem szeretjük ha valami annyira édes, annyira cukros hogy megáll benne a kanál. Mi a gyümölcs ízét szeretnénk érezni, nem a cukorét. Sőt, magát a cukrot sem használjuk, hisz rettentő egészségtelen, de a lekvárt eritrittel/steviaval így első alkalommal, ilyen nagy mennyiségben nem mertem elkészíteni. Amennyiben viszont kevesebb (barna)cukrot szeretnénk bele tenni, úgy a héjától meg kell szabadítanunk a kis barackocskákat, hisz az ad egy extra savanyú ízt a lekvárnak....ami miatt az ember lánya a plusz cukrozás mellett dönthet esetleg. Ez plusz munka, de nagyon megéri. ;-)

Hozzávalók 


  • 11 kg sárgabarack
  • 1,7 kg barna nádcukor
  • sterilizált üvegek - átlagban 15 db 300ml-esre lesz szükség (de ez becslés)

Így készítsd


  1. legelőször sterilizáld az üvegeket: egy hatalmas hideg vízzel teli főzőedénybe helyezd bele őket, amennyi belefér :) és forrald fel a vizet
  2. tedd ugyanezt a kupakokkal is, majd szárítsd meg őket
  3. a barackokat válogasd ki, ami nagyon csúnya azt dobd el - kevés ilyen lesz reményeink szerint
  4. háromszor öblítsd le a barackokat egy nagy lavórban vagy egy gyerekkádban :) a lényeg hogy mindhárom vízben egy kicsit ázzanak, hogy minden kosz - látható és nem látható - lejöjjön róla
  5. tégy oda forrni vizet egy nagyobb lábasban, majd tizesével helyezz bele barackokat 1-2 percre hogy a forró víz hatására könnyen le tudd húzni a héját. A héj lehúzásának és a mag kiszedésének sorrendje felcserélhető. Ezt a munkafázist nagyon ajánlom, hisz ha rajta hagyod a héját, akkor maga a lekvár csúnya zöldes barnás színt kap elkészülte után, az íze pedig sokkal savanyúbb lesz ami miatt sokkal több cukrot kell beletenned, amit nem akarunk.
  6. a barackhúst már egy hatalmas főzőedénybe gyűjtsd, abba amelyikben meg fogod főzni
  7. amint végeztél a művelettel, az edényt tedd oda a főzőlapra
  8. amint felforrt, már állj oda fölé és kavargasd folyamatosan. Ne csak azért hogy ne égjen le, hanem hogy ne legyen esélye nagyokat köpködnie forrás közben :) fontos hogy kiszuperált ruhában pucolj, magozz, főzz, mert az én ruhámon jópár barackfolt keletkezett! ;-)
  9. az elején a lekvárunk nagyon vizes és darabos lesz. Addig kell főzni míg a rostok szétmállnak, és besűrűsödnek, míg egy eléggé homogén állagot nem kapsz. A lének eléggé el kell főnie. Ez kb 1 órát fog igénybe venni közepes lángon ekkora mennyiségű baracknál.
  10. amint elég sűrű, mehet bele a cukor. Én vettem egy kétklilós barna nádcukrot, abból kb 1,7 kg ment bele
  11. elkeverés után hirtelen őrületesen édesnek tűnt nekem a mi lekvárunk, meg is ijedtem :) de az eredeti recept több cukrot ír, így reménykedtem benne hogy összeérnek az ízek majd
  12. a cukor belekeverése után még kb fél órát rotyogtasd amikor is zárd el a tüzet alatta (mi lekapcsoltuk az áramot :) )
  13. a sterilizált üvegeket óvatosan állítsd bele (mi hármasával beleállítottuk) egy forró vízzel teli edénybe, hogy a külső és belső hőmérséklet ne legyen túl eltérő, és kezd el beléjük tölteni a lekvárt. Egy sem pattant el nekünk szerencsére.
  14. amikor megtelt az adott üvegcsapat, a tetőket gyorsan rájuk csavartuk, majd fejjel lefelé fordítottuk. Ez azért kell hogy a csírátlanítást segítsük, hiszen a lekvárunkban semmi de semmi adalékanyag nincs, se tartósítószer, se pektin, semmi. Így a technikára kell hagyatkoznunk, ami adott, és tényleg könnyen kivitelezhető.
  15. a fejjel lefelé fordítás nem kell hogy sokáig tartson, tényleg csak 3-4 percig. Így járjunk el az összes üveggel.
  16. miután ezzel kész vagyunk, helyezzük az üvegeket egy meleg helyre, valamelyik helységbe a házunkban, nagyon nagyon jól bebugyolálva. Pont úgy csináltuk ahogy régen is szokás volt. Párnák közé kerültek, rájuk paplanok, majd több réteg takaró, pléd került. Így kell dunsztolni kb 2-3 napig, amíg ki nem hűlnek teljesen. Ezután már végső helyükre, a kamrába, spájzba vagy a konyhaszekrényekbe kerülhetnek. ;-) 


Én nem bírtam magammal így egy kisebb üveget a konyhában hagytam kihűlni. Majd miután hidegebb lett, ettem belőle pár kanállal, és éreztem hogy igen, a túlzottnak érzett édes íz csitult, előjött már most a sárgabarack íze, kissé savanykásabb lett, és a lényeg hogy nagyon nagyon finom!!! :)

3 lében öblítsd le a gyümölcsöt, és mindegyik lében hagyd pár percig ázni

a használati tárgyakat készítsd oda előre magadnak

a barackmag nem csak finom, de kis mennyiségben nagyon egészséges is, érdemes megtörni őket és eltenni az apró csipegetésekre, és nem kidobni ;-)

a forraláskor állj ott végig mellette és kavargasd nehogy leégjen és ne köpködjön össze mindent a lekvár a tűzhely környékén

a sterilizált üvegeket egy tiszta rongyra tedd fejjel lefelé, hogy a töltésig ne kerülhessen bele semmilyen organizmus :)

a barna nádcukor édesítő ereje ugyanolyan mint a fehér cukoré, ha most készítesz először lekvárt és fontos az egészséged, mindenképpen ezt javaslom. Később kisebb mennyiségű gyümölccsel kísérletezz steviaval, eritrittel vagy nyírfacukorral ha még egészségesebb édesítésre vágysz

nagyon szorosan és frissen a forró lekvárra tekerd rá a kupakot, hisz ezzel is véded a baktériumoktól, ezzel is megnöveled az eltarthatóságát ;-)

miután rátekerted a kupakot, egyből fordítsd fejjel lefelé az üvegeket pár percre, ami szintén a csírátlanítás egyik fontos  lépése. Imádom hogy tartósítani így is lehet, nem csak káros szerekkel. ;-)

Az íze több lett mint finom. Amennyiben nagyon édes szájú a család, tedd bele a 2 kiló cukrot nyugodtan, de attól többet ne. Ma reggel megkóstolva érzem, elég édesre sikeredett így is.
JÓÉTVÁGYAT!!! ;-)

2014. július 16., szerda

Gluténmentes nokedli, rizslisztből

A mindennapi táplálkozásunkból kiűztem a glutént. Igazából nem vagyunk rá az orvosi nyelvben használatosan érzékenyek, de mióta így étkezünk, könnyebb a számunkra ideális testsúlyt megtartani, könnyebb a  gyomrunknak étkezés után, és könnyebb az emésztésünk.
A glutén a búzában, az árpában és a rostban található fehérje-komplex, melynek fogyasztása emésztési nehézségeket, lelassult anyagcserét és testsúly problémákat okozhat. Nálam mindhárom összejött.
Ezért van az hogy sokan már attól elkezdenek fogyni ha elhagyják a  glutént az étkezésükből. És ez is megtörtént az én esetemben.



Szóval megéri a munka, az a munka, amit azzal töltök hogy kikísérletezem melyik lisztes étel hogyan a legjobb gluténmentes lisztekkel.
A fehér lisztnek az a nagy előnye, hogy ízsemlegessége miatt nagyon nagyon finomak a belőle készült étkek. Vagyis ennyi az egyetlen előnye. A rizslisztben pedig az a jó, hogy ízre teljesen hasonlít rá.
Mivel rendszeresen sportolok, és szükségem van szénhidrátra, a hüvelyes zöldségeken kívül ez az egyetlen gabona amiből fedezni szoktam a szükséges mennyiséget. A glikémiás indexe magas, cukorbetegeknek és diétázóknak pedig nem ajánlják, a fehér lisztnek viszont nagyon jó alternatívája lehet, hisz ez utóbbit senkinek de senkinek nem ajánlják.

A receptet anyósomtól tanultam, nekünk paprikás csirkéhez és tojásosan a kedvenc. ;-)

Amire szükséged van 4 adag nokedlihez

  • 4 közepes tojás
  • csipet só
  • 1 deci víz
  • 33 deka rizsliszt


Így készítsd

  1. Keverj össze mindent. Fontos, hogy a tészta állagának keménynek kell lennie, így ha azt érzed nem eléggé kemény, tegyél még bele nyugodtan lisztet. Legutóbb nekem nagyobbak voltak a  tojások, így még 3-4 deka lisztet bele kellett tennem
  2. Amennyiben kész vagy ezzel, vizezd be a szaggatót
  3. Forrásban lévő vízbe szaggasd bele a nokedlit, és közepes lángon főzd pár percig
  4. Kóstolj meg egyet, ízlésednek megfelelő keménységűre főzd ;-)